/FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ Bez několika opor, zato s mladíky z dorostu a novými tvářemi sehráli fotbalisté Rapidu Psáry v neděli své první utkání letní přípravy. Na perfektně připraveném hřišti v Dolních Jirčanech ale prohráli s Viktorií Vestec těsně 1:2. O jedinou branku modrobílých se postaral pět minut před poločasovou přestávkou Lukáš Pouček, vítězný gól soupeře vstřelil Radim Matysík.

Bratři Kalousové, Ondřej Pek, Štěpán Studnička, nebo Miroslav Kováč. Ti všichni chyběli. Příležitost ukázat se však dostali především mladíci, kteří v minulé sezoně vykopali s dorosteneckou devatenáctkou postup mezi elitu kraje - Denis Kouba, Matěj Motyčka či Jan Sládek, jenž dokonce oblékl na svou paži kapitánskou pásku.

K vidění byly i dvě nové tváře, které v Psárech naskočily do přípravy - brankář Jakub Tůma a mladý obránce Jakub Ondroušek. Oba borci podle slov trenérů nezklamali, naopak. „V utkání proti tradičnímu soupeři chceme dát hlavně dostatek prostoru nováčkům, aby ukázali, co v nich je, a co o nich můžeme očekávat," prohlásil už před nedělní přátelskou konfrontací Lukáš Debnár, jeden z trenérů áčka fotbalového Rapidu.

Začátek utkání zastihl v lepším rozpoložení Psáry. Na levé straně nebezpečně ordinoval především Ihor Krasnyanyk, ale ve svých šancích neuspěl - buď netrefil zařízení, nebo jej bravurním zákrokem vychytal vestecký brankář Martin Bašta. Jeho o generaci starší protějšek mezi tyčemi Rapidu Tomáš Foferka tolik práce neměl, přesto po rychlé a nápadité akci viktoriánů inkasoval jako první. Ty úvodní branka povzbudila a ve zbytku první půle hodně zlobili. Paradoxně však inkasovali, a to ve 39. minutě z kopačky Lukáše Poučka.

Do druhého poločasu vyslali kormidelníci Rapidu do hry mladíky, kteří se teprve seznamují s dospělým fotbalem. Nutno ovšem dodat, že i Vestec měl na hřišti několik benjamínků - třeba Vojtěch Černý s Matějem Hrobníkem ještě v červnu váleli v barvách staršího dorostu Olympie Dolní Břežany, ale využili volného přestupního okna a posílili Viktorii. Vzadu zase tvrdil muziku dvaatřicetiletý obránce David Podzimek, který ještě v minulé sezoně dělal kapitána ve třetiligovém Vltavíně. A proti Rapidu rozhodně patřil k nejlepším mužům na trávníku.

Ve druhém dějství byli lepší Vestečtí, ale dlouho se nemohli prosadit. I díky nováčkovi v brance Rapidu Jakubovi Tůmovi, jenž několikrát svůj tým zachránil. Nestačil až na technicky výborně umístěnou střelu zkušeného Radima Matysíka, jehož trefa byla nakonec vítězná. Viktoriáni se v závěru po další svižné akci prosadili ještě jednou, ale branka, kterou vstřelil David Minha, jim nebyla kvůli odmávanému a odpískanému ofsajdu uznána.

„Nedělní utkání se moc hodnotit nedá. Myslím si, že hru, kterou jsme předvedli, bychom v dalších zápasech neměli praktikovat. Na druhou stranu jsme si ale zkusili obměněné rozestavení, neboť nám ze základní sestavy chybělo asi pět hráčů. Co se týče nějakých hezkých fotbalových akcí, těch tam popravdě také moc nebylo. První přátelská utkání po měsíční pauze ale bývají vždycky taková zvláštní a nehezká," komentoval souboj s vesteckou Viktorií dvaadvacetiletý křídelník Rapidu Psáry Josef Půlpán.

Další utkání sehrají Psáry už v sobotu, ale nepůjde o obyčejný přátelský zápas. Od 17 hodin totiž nastoupí v Mnichově Hradišti proti Milínu (4. ČFL) v rámci Superpoháru SKFS. Ve hře je nejen prestiž, ale také další cenná trofej, která netrpělivě čeká na svého majitele. Mimochodem: všichni se mají na co těšit - barvy Milína totiž reprezentují ligou (nejen) ostřílení plejeři jako jsou Václav Kadlec, Ondřej Mazuch nebo brankář Marek Štěch.